TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona wody i gleby - Ochrona wody

Tematyka

Dzięki studni przydomowej można obniżyć rachunki za wodę, ale czy każdy może ją wybudować?

Studnia, to nic innego jak ujęcie wody podziemnej, sztucznie wiercone lub kopane w glebie, aż do poziomu wodonośnego i wyposażone w urządzenia do poboru wody. Wybudować studnię i korzystać z niej może każdy, kto jest właścicielem gruntu. Na co zwrócić uwagę planując taką inwestycję?

Porada ekspertaOchrona wody
15.09.2021

Monitoring wód podziemnych - na czym polega i jaki jest jego cel

Wody podziemne z uwagi na powszechność występowania oraz wysoką jakość są bardzo ważnym źródłem zaopatrzenia ludności w wodę pitną. Trzeba jednak na bieżąco monitorować ich stan jakościowy i ilościowy.

ArtykułOchrona wody

Inwestycja budowlana przyjazna środowisku, czyli jak ograniczyć zużycie wody

W jaki sposób budynek i jego poszczególne elementy mogą wpływać na naturalne zasoby wodne? Na co należy zwrócić uwagę, planując inwestycję budowlaną przyjazną środowisku? Podpowiemy Ci.

ArtykułOchrona wody
09.06.2021

Jak wybrać właściwe urządzenie do oczyszczania wód opadowych i roztopowych

Wody opadowe i roztopowe niosą za sobą wysoki ładunek zanieczyszczeń. Z tego powodu muszą być bezwzględnie oczyszczone, aby spełnić warunek dopuszczalnych wartości dla poszczególnych zanieczyszczeń przed wprowadzeniem ich do środowiska. Istotny jest właściwy dobór urządzenia do oczyszczania wód. Ten artykuł Ci w tym pomoże.

ArtykułOchrona wody
09.06.2021

Prawie 50% obszarów wiejskich nie ma jeszcze kanalizacji. Czy pasywne systemy oczyszczania to dobra alternatywa?

Skanalizowanie całej miejscowości wymaga wysokich nakładów inwestycyjnych i wiąże się w konsekwencji z budową tradycyjnej oczyszczalni ścieków. Ponadto, w eksploatacji sieć kanalizacyjna, wiąże się z wysokimi kosztami utrzymania. Czy da da się zastosować inne rozwiązanie.

ArtykułOchrona wody
09.06.2021
Ochrona wód jest nieodzownym aspektem funkcjonowania przedsiębiorstw. Przepisy, które regulują tę kwestię, wynikają z ustawy Prawo wodne, ustawy o ochronie środowiska, a także z rozporządzeń wykonawczych i unijnych dyrektyw. Odpowiedzialna gospodarka wodna wymaga, aby przedsiębiorcy wywiązywali się ze swoich zobowiązań w zakresie pozyskiwania czystej wody, oczyszczania ścieków i budowania obiektów z najwyższą możliwą starannością. Podmioty, chcąc prowadzić działalność wpływającą na zasoby wodne, zobowiązane są do pozyskania pozwoleń wodnoprawnych. Pozwolenia te wydawane są przez dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej lub dyrektorów zarządów zlewni Wód Polskich, w zależności od zakresu działalności. Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ochrony wód może skutkować wieloma sankcjami. Obejmują one mandaty, ograniczenia w działalności, zawieszenia, nakaz naprawienia szkód, a także podwyższenie opłat związanych z eksploatacją zasobów.