TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Sprawozdania i opłaty - Korzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

Tematyka

Obowiązki przedsiębiorców w kwietniu 2024 r. związane z usługami wodnymi

Przypominamy przedsiębiorcom o obowiązkach czekających na nich w kwietniu, dotyczących korzystania z usług wodnych. Warto przygotować się do ich wypełnienia z wyprzedzeniem. Podpowiadamy kogo dotyczą poszczególne działania sprawozdawcze i do których organów złożyć odpowiednie dokumenty.

Porada ekspertaKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa
04.04.2024

Opłata za korzystanie ze środowiska – problemy, wskazówki, przykłady obliczeń

Do 31 marca 2024 roku trzeba złożyć informację o wysokości opłaty za korzystanie ze środowiska oraz wpłacić ją na konto marszałka województwa. Kogo dotyczy ten obowiązek i co wziąć po uwagę przy obliczaniu opłaty?

Porada ekspertaKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

Obowiązek składania raportów środowiskowych do KOBiZE - kto i do kiedy?

Przedsiębiorstwa, niezależnie od sektora, zobowiązane są do raportowania do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), dotyczącymi ich wpływu na środowisko. Obowiązek ten wynika z różnorodnych aspektów działalności - użytkowania floty pojazdów, w tym samochodów ciężarowych, procesów produkcyjnych, stosowania stanowisk spawalniczych i lakierniczych, a także eksploatacji kotłów na paliwo stałe o określonej mocy. Dodatkowo, wykorzystanie urządzeń takich jak klimatyzatory w biurach czy magazynach również podlega pod te regulacje. Firmy zobowiązane są do dokładnego dokumentowania tych czynników, wskazania konkretnych danych w raportach oraz przeprowadzenia szczegółowych wyliczeń opłat za korzystanie z zasobów naturalnych. Precyzja w raportowaniu i zrozumienie wymaganych przez KOBiZE kategorii jest kluczowa dla uniknięcia sankcji i wspierania zrównoważonego rozwoju.

Porada ekspertaKOBiZE

Urządzenia wodne w praktyce - ebook

Zgodnie z art. 188 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, utrzymywanie urządzeń wodnych należy do ich właścicieli i polega na eksploatacji, konserwacji oraz remontach – w celu zachowania ich funkcji. Co to dokładnie oznacza? Jakie konkretnie obowiązki mają właściciele urządzeń wodnych?

eBookKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

Obowiązki wytwórcy odpadów w I kwartale 2024 - sprawozdawczość i regulacje

Rok 2024 rozpoczął się z nowymi wyzwaniami i regulacjami dotyczącymi sprawozdawczości w ochrony środowiska, które mają istotny wpływ na wytwórców odpadów w Polsce. W I kwartale zostały wprowadzone zaostrzone przepisy i wymogi, które nie tylko zwiększają odpowiedzialność firm, ale również wprowadzają nowe aspekty sprawozdawcze. Przedstawiamy aktualne obowiązki wytwórców odpadów i terminy, jakie powinien mieć na uwadze taki podmiot.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
16.01.2024

Opłaty za przeładunek oleju napędowego - wskaźniki emisji

Pytanie:
Proszę o podanie wskaźników emisji dla przeładunku oleju napędowego. Czy raportowanie emisji z przeładunku oleju napędowego należy wykonać zgodnie z lokalizacją zbiorników na olej napędowy czy tak jak inne paliwa w miejscu lokalizacji siedziby firmy.
Pytania i odpowiedziKOBiZE

Opłata za emisję w wyniku stosowania substancji chemicznych - obliczenia

Pytanie: Jak obliczyć opłatę za zanieczyszczenia emitowane w związku ze stosowanymi substancjami chemicznymi? Mamy w zakładzie wiele substancji, których zużycie roczne podawane jest w kg a nie w litrach. Proszę o wzór, jak obliczyć emisję kwasu nadoctowego, jeżeli jest on składnikiem substancji o nazwie DEKSON, której to stanowi 6%, a którego wykorzystane w zakładzie 315 kg w ciągu roku.
Pytania i odpowiedziKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

Kto powinien rozliczyć emisję z urządzeń chłodniczych

Jeżeli w urządzeniu zostanie stwierdzony ubytek czynnika, czyli nastąpi konieczność jego uzupełnienia (np. urządzenie działa nieprawidłowo i nie chłodzi tak jak powinno), uznaje się, że nastąpiła emisja do powietrza. Ubytki czynników z urządzeń chłodniczych trzeba wykazać w sprawozdaniu o zakresie korzystania ze środowiska. Kluczowe jest jednak ustalenie, kto powinien rozliczyć emisję tego czynnika.

Porada ekspertaKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

Emisja ze spalania paliw – przykłady wyliczeń

W KOBiZE wbudowane są wskaźniki emisji, dlatego do obliczenia wystarczy podanie ilości i rodzaju paliwa – pozostałe procesy są realizowane bez konieczności wykonywania działań matematycznych przez firmę.

Porada ekspertaKOBiZE

Sprawozdania dotyczące gospodarki wodno-ściekowej

Obowiązek składania sprawozdań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej dotyczy podmiotów korzystających z usług wodnych. Co zaliczamy do usług wodnych i jakie dokładnie sprawozdania należy złożyć?

Porada ekspertaKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa
Przedsiębiorstwa i osoby fizyczne zaangażowane w działalność wpływającą na środowisko, taką jak rolnictwo, przemysł lub zarządzanie infrastrukturą publiczną, muszą uiszczać opłaty za środowisko. Opłaty te dotyczą działalności, która emituje gazy cieplarniane czy wiąże się ze składowaniem odpadów. Przedsiębiorców obowiązuje także rozliczenie za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza. Aby zachować zgodność z tymi przepisami, firmy muszą składać roczne raporty wyszczególniające ich wykorzystanie środowiska i odpowiadające im opłaty. Termin złożenia raportu upływa 31 marca następnego roku. Raporty można składać osobiście w lokalnym urzędzie marszałkowskim lub przez swoją Elektroniczną Skrzynkę Podawczą za pośrednictwem systemu ePUAP. Opłaty środowiskowe obliczane są na podstawie rodzaju i zakresu korzystania ze środowiska. Przedsiębiorcy muszą samodzielnie wyliczyć wysokość opłat, wykorzystując dane ze swojej ewidencji, takie jak emisje i gospodarka odpadami. Jeśli rozliczenie za korzystanie ze środowiska wykazuje, że wyliczona roczna opłata za dany rodzaj korzystania ze środowiska nie przekracza 800 zł, przedsiębiorcy są zwolnieni z jej uiszczania.