TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona wody i gleby - Ochrona wody

Tematyka

Modyfikacje dotyczące powierzchni odwadnianej a pozwolenie wodnoprawne

Firma, która dysponuje pozwoleniem wodnoprawnym na wykonanie wylotu oraz na odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych do rowu, ma w planie zwiększenie odwadnianej powierzchni w taki sposób, aby ilość odprowadzanych wód się nie zwiększyła. Czy w takim wypadku powinna wystąpić o nowe pozwolenie wodnoprawne? Dowiesz się z artykułu.

Porada ekspertaOchrona wody

Sprawdź, czy budowla piętrząca wokół stawu jest oddzielnym urządzeniem wodnym

Pytanie: Mam pytanie związane z groblą zlokalizowaną wokół stawu do retencji wody. Czy należy ją traktować jako odrębne urządzenie wodne na które potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne?
Pytania i odpowiedziOchrona wody
19.04.2023

Promesa wydania pozwolenia wodnoprawnego - co się kryje pod tym pojęciem

Przed uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego inwestor może złożyć wniosek o udzielenie przyrzeczenia wydania pozwolenia wodnoprawnego. Taka promesa wydawana jest na co najmniej rok. Czemu służy przyrzeczenie pozwolenia wodnoprawnego?

Porada ekspertaEmisja ścieków
27.01.2023

Czy gmina może odmówić przejęcia urządzenia wod.-kan.

Gmina ma obowiązek przejęcia urządzeń wod.-kan. wybudowanych ze środków własnych inwestora. Tak wynika z przepisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu  w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Co jednak zrobić, gdy odmówi takiego przejęcia? Czy ma do tego prawo?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Sprawozdania dotyczące gospodarki wodno-ściekowej

Obowiązek składania sprawozdań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej dotyczy podmiotów korzystających z usług wodnych. Co zaliczamy do usług wodnych i jakie dokładnie sprawozdania należy złożyć?

Porada ekspertaKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

Kontrolowanie wysokości opłaty stałej – obliczenia

Wysokość opłaty stałej ustalają Wody Polskie oraz przekazują podmiotom obowiązanym do ponoszenia opłat za usługi wodne w formie informacji rocznej, zawierającej także sposób obliczenia tej opłaty.

Porada ekspertaKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

Jak powinna przebiegać procedura odpłatnego przejęcia urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przez gminę

Pytanie: Jak wygląda przejęcie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przez gminę? Czy gmina może odmówić przejęcia takich urządzeń?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
28.11.2022

Kiedy korzystający z wody może się domagać zwrotu opłaty za pobór zwrotny

Zgodnie z art. 16 pkt 40 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne pobór zwrotny to pobór wód, po którym następuje odprowadzenie nieprzekształconych w ścieki wód w tej samej ilości. Jeżeli korzystający z wody dokona poboru zwrotnego, może się domagać zwrotu opłaty. Kiedy występuje taka możliwość?

Porada ekspertaOchrona wody
28.11.2022

Metody oczyszczania odcieków ze składowiska

Odcieki ze składowiska odpadów mogą mieć różny skład chemiczny, co może być problematyczne przy doborze odpowiedniej metody ich oczyszczania. Ponadto skład odcieków może się zmieniać w czasie i zależy od rodzaju składowanych odpadów.

ArtykułEmisja ścieków

Co zrobić jeśli zatwierdzona taryfa nie wystarcza na pokrycie kosztów działalności 

Obecnie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Wszystko przez rosnącą inflację, ceny energii i paliwa. Może się zatem okazać, że zatwierdzone przez organ regulacyjny taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków w 2021 roku są niewystarczające do pokrycia kosztów działalności. Co można zrobić w tej sytuacji?

Porada ekspertaEmisja ścieków
Ochrona wód jest nieodzownym aspektem funkcjonowania przedsiębiorstw. Przepisy, które regulują tę kwestię, wynikają z ustawy Prawo wodne, ustawy o ochronie środowiska, a także z rozporządzeń wykonawczych i unijnych dyrektyw. Odpowiedzialna gospodarka wodna wymaga, aby przedsiębiorcy wywiązywali się ze swoich zobowiązań w zakresie pozyskiwania czystej wody, oczyszczania ścieków i budowania obiektów z najwyższą możliwą starannością. Podmioty, chcąc prowadzić działalność wpływającą na zasoby wodne, zobowiązane są do pozyskania pozwoleń wodnoprawnych. Pozwolenia te wydawane są przez dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej lub dyrektorów zarządów zlewni Wód Polskich, w zależności od zakresu działalności. Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ochrony wód może skutkować wieloma sankcjami. Obejmują one mandaty, ograniczenia w działalności, zawieszenia, nakaz naprawienia szkód, a także podwyższenie opłat związanych z eksploatacją zasobów.