TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Sprawozdania i opłaty - Opłaty

Tematyka

Opłata recyklingowa nie musi być zwracana

Opłata recyklingowa nie jest obciążeniem ostatniego użytkownika kosztami przetwarzania pojazdu wycofanego z eksploatacji, ponieważ środki na utrzymanie systemu recyklingu nie pochodzą niemal w całości z opłat recyklingowych. Nie jest też sprzeczna z tzw. dyrektywą wrakową - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
21.01.2022

Nie zgadzasz się z wysokością opłaty za usługi wodne? Możesz złożyć reklamację

Jeżeli podmiot obowiązany do ponoszenia opłat za usługi wodne, któremu przekazano informację o ustaleniu wysokości opłaty stałej lub zmiennej, nie zgadza się z jej wysokością, może złożyć reklamację. Co należy wiedzieć o zasadach takiej reklamacji?

Porada ekspertaOpłaty
20.01.2022

Brak opłat rejestracyjnej lub skarbowej może przekreślić szansę na wydanie pozwolenie zintegrowanego

Jeżeli ubiegasz się o wydanie pozwolenia zintegrowanego lub jego aktualizację, musisz uiścić opłatę rejestracyjną i opłatę skarbową. Podpowiadamy kiedy dokładnie trzeba wnieść każdą z tych opłat i co się stanie, jeśli tego nie zrobisz.

Porada ekspertaOpłaty

Opłata podwyższona za korzystanie z usług wodnych

Zgodnie z przepisami, podmiot korzystający ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia lub innej decyzji ponosi  opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.  Te same zasady dotyczą korzystania z usług wodnych.

Porada ekspertaKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa
03.12.2021

Publiczne kampanie edukacyjne dotyczące wprowadzonego sprzętu – nie zapomnij się rozliczyć

Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny musi wywiązać się z obowiązku prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych. Jedną z opcji jest wpłata określonej kwoty na rachunek urzędu marszałkowskiego. Dnia 31 stycznia 2022 roku upływa termin rozliczenia się z tego obowiązku.

Porada ekspertaSprzęt elektryczny i elektroniczny

Sprzedaż baterii i akumulatorów samochodowych a obowiązek przyjmowania zużytych produktów

Pytanie: Sprzedajemy baterie i akumulatory samochodowe. Czy musimy przyjmować zużyte produkty tego typu od klientów? Kto ma płacić opłatę depozytową? Czy musimy mieć wpis do BDO?
Pytania i odpowiedziBaterie i akumulatory
01.12.2021

Oświadczenie o wysokości opłat za usługi wodne

Do 30 stycznia 2022 roku trzeba złożyć oświadczenie o wysokości opłat za usługi wodne za IV kwartał 2021 roku. Co powinno zawierać takie oświadczenie, jakie problemy można napotkać po drodze i jakie zmiany nastąpią za 5 lat?

Porada ekspertaOpłaty

Podpowiadamy jak ustalić stawki za usługi wodne

Sposób ustalania stawek opłat za usługi wodne przewidziany w przepisach ustawy Prawo wodne jest bardzo podobny do systemu opłat za korzystanie ze środowiska zawartego w przepisach Prawa ochrony środowiska (POŚ). Przy ich ustalaniu kluczowe są dwa elementy. Jakie?

Porada ekspertaKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa
24.11.2021

Kiedy uchwała w sprawie sposobu naliczania opłat za odbiór odpadów może być unieważniona - analiza błędów

Różnicowanie opłat ze względu na wiek mieszkańców, wielkość lokalu, ilość zużytej wody - to tylko niektóre błędy, jakie popełniły gminy opracowując uchwały dotyczące sposobu naliczania opłat  za odbiór odpadów. Piszemy o nich, by Cię przestrzec i jednocześnie zwrócić uwagę, jakich czynników przy ustalaniu opłat nie brać pod uwagę. 

Porada ekspertaGospodarka odpadami
21.09.2021

Jak wyliczyć odsetki za nieuiszczoną opłatę produktową?

Jeśli przedsiębiorca nie uiścił w terminie opłaty produktowej, poniesie karę w postaci odsetek od tej kwoty. Kto i w jaki sposób wylicza te odsetki?

ArtykułOpłaty
Opłata za korzystanie ze środowiska jest regulowana przez ustawę Prawo ochrony środowiska, ustalana jest przez podmioty korzystające ze środowiska za okres, w którym korzystanie miało miejsce. Opłaty należy wnieść za rok kalendarzowy na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego do 31 marca następnego roku. Podmioty korzystające ze środowiska muszą również przedłożyć marszałkom województw wykazy zawierające informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnych opłat. Opłaty za korzystanie ze środowiska dotyczą różnych rodzajów działalności, takich jak wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, składowanie odpadów oraz emisja gazów cieplarnianych. System opłat za korzystanie ze środowiska opiera się na stawkach określonych w odpowiednich rozporządzeniach i obwieszczeniach. W przypadku gdy roczna wysokość opłaty dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza 100 zł, nie przedkłada się wykazów o zakresie korzystania ze środowiska. Opłat nie wnosi się, jeśli roczna wysokość opłaty dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza 800 zł.