TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności - Ochrona wody i gleby

Tematyka

Szczyt klimatyczny COP26 - trwają negocjacje w sprawie klimatu 

W niedzielę 31 października rozpoczęła się 26. sesja Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, znana jako COP26. Do 12 listopada przedstawiciele 197 państw będą dyskutować o tym, jak zatrzymać zmiany klimatyczne na świecie. Jakie jest stanowisko Polski w tej kwestii?

Ochrona powietrza i akustyka
02.11.2021

Od 1 stycznia 2022 roku nowe kary za zanieczyszczanie wód azotanami 

Rolnicy, którzy nie stosują się do zapisów “Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, od nowego roku zapłacą wyższe kary. 

Kontrole i kary
22.10.2021

Wody Polskie inwestują w rozwój nowoczesnych technologii

Żeby zwiększyć skuteczność ochrony mieszkańców kraju przez skutkami gwałtownych zjawisk atmosferycznych oraz efektywnie zarządzać wodami, Wody Polskie chcą zmodernizować i rozbudować Centra Operacyjne we Wrocławiu i Krakowie. Ponadto planują utworzyć ośrodki monitoringu dla jednostek w Gliwicach i Rzeszowie. Dzięki wprowadzeniu jednolitych i spójnych systemów teleinformatycznych, pracujących w czasie rzeczywistym, możliwe będzie wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców dorzeczy Odry i Wisły, a także usprawnienie odrzańskiej żeglugi śródlądowej.

Ochrona wody i gleby
21.10.2021

Znamy już stawki opłat za udzielenie zgód wodnoprawnych w 2022 roku 

W Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Infrastruktury z 29 września 2021 r. w sprawie wysokości stawek opłat za udzielenie zgód wodnoprawnych obowiązujących od dnia 1 stycznia 2022 r.

Ochrona wody i gleby
19.10.2021

Wody Polskie chcą zmobilizować potencjalnych właścicieli do legalizacji urządzeń wodnych - ruszyły kontrole

Wody Polskie rozpoczęły weryfikację formalno-prawną dotyczącą czynnych i nieczynnych urządzeń wodnych służących do odprowadzania do rzek ścieków lub wód opadowych i roztopowych. Dotychczas zidentyfikowano ponad 20 tysięcy różnego typu rur, które uchodzą do polskich rzek, co może bezpośrednio przekładać się na ilość zanieczyszczeń, jakie dostają się do wód. 

Kontrole i kary
14.10.2021

Ty też masz wpływ na stan wód w Polsce!

Do 14 października trwają konsultacje społeczne  drugiej aktualizacji planów gospodarowania wodami (IIaPGW) dla dziewięciu obszarów dorzeczy: Wisły, Odry, Dniestru, Dunaju, Banówki, Łaby, Niemna, Pregoły i Świeżej. Każdy ma możliwość zabrania głosu, a tym samym wpłynięcia na to, w jaki sposób będzie osiągany, a następnie utrzymywany dobry stan wód w naszym kraju.

Ochrona wody i gleby
04.10.2021

Komisja Europejska zajmie się projektem rozporządzenia w sprawie komunalnych osadów ściekowych 

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych wprowadza zmiany w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 6 lutego 2015 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych (Dz.U. poz. 257). Nowelizacja ma doprecyzować przepisy w zakresie oznaczania parametrów jakościowych i warunków stosowania komunalnych osadów ściekowych na powierzchni ziemi, tak aby wyeliminować zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska wynikające z ich stosowania.

Ochrona wody i gleby
29.09.2021

Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne nie będą już mogły odmówić wydania zgody na wprowadzanie ścieków

10 września 2021 roku wejdzie w życie znowelizowana ustawa Prawo wodne, zgodnie z zapisami której, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne nie będą już mogły odmówić wydania zgody na wprowadzanie do ich instalacji kanalizacyjnych ścieków przemysłowych. Oczywiście pod pewnymi warunkami.

Ochrona wody i gleby
06.09.2021

Koniec konsultacji społecznych w sprawie programu ochrony wód morskich

Do 30 sierpnia 2021 roku można było składać uwagi do projektu programu ochrony wód morskich opracowanego przez prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wód Polskich. Na wyrażenie zdania było 21 dni.

Ochrona wody i gleby

Opłata za zmniejszenie retencji - zmiany coraz bliżej

Trwają prace nad specustawą suszową, która zawiera m.in. regulacje związane ze zmniejszoną retencją. Planowana zmiana zakłada wprowadzenie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji wód opadowych i roztopowych w wysokości maksymalnej 1,5 zł od m2. Z czego wynikają zmiany? Jakie i kogo dotkną ich skutki?

Ochrona wody i gleby
19.07.2021