TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Czy wytłoki owocowe można oddać rolnikowi?

Pytanie: Firma produkuje soki. Wytwarza duże ilości odpadu w postaci wytłoczek owocowych po sokach (BIO). Czy może ten odpad oddawać rolnikom albo innym podmiotom, które wykorzystają je jako nawóz? Jeżeli tak, to jaka jest procedura? Jak dokumentować takie przekazanie? Czy i jak prowadzić ewidencję takich przekazań, żeby w razie kontroli wykazać, gdzie trafił odpad?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Czy jednym transportem można przewozić odpady niebezpieczne z innymi odpadami

Według przepisów odpady niebezpieczne mogą być przewożone jednocześnie z odpadami innymi niż niebezpieczne. Muszą być jednak spełnione pewne warunki. Jakie?

ArtykułGospodarka odpadami

Jak rozliczyć się z odpadów znalezionych po latach?

Zrobiłeś porządki w firmie i okazało się, że masz sporo zużytego sprzętu, który uzbierał się na przestrzeni lat? Podpowiadamy, jak zaewidencjonować takie odpady i co zrobić, jeśli przekroczyłeś ustawowe limity.

ArtykułGospodarka odpadami
08.06.2021

Remont i po remoncie. A co z odpadami?

W przypadku odpadów budowlanych trzeba wiedzieć, że inaczej traktuje się odpady remontowe wytworzone podczas remontu w obiektach firmowych i w budynkach prywatnych, a inaczej odpady wytworzone przez firmę remontową.

ArtykułGospodarka odpadami

Wszystko o przekazaniu odpadów osobom fizycznym

Czy można oddawać odpady osobom fizycznym? Czy trzeba to jakoś udokumentować? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania - ten tekst jest dla Ciebie.

ArtykułGospodarka odpadami
08.06.2021
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.