TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

wniosek DUŚ

Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach – wskazówki dla inwestora

Procedura wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezwykle czasochłonna, a czas jej trwania jest głównie uzależniony od szczegółowości karty informacyjnej przedsięwzięcia, bądź raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Podpowiadamy, jakich błędów unikać i na co zwrócić uwagę, by nie przedłużać dodatkowo tego procesu.

Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy musisz uzyskać decyzję środowiskową,
  • jakie załączniki dołączyć do wniosku o wydanie duś,
  • jakie praktyczne wskazówki warto zastosować.

W procedurze wydawania decyzji środowiskowej, która jest podstawą do uzyskania kolejnych decyzji, czy to budowlanych, czy związanych z gospodarką odpadami, biorą udział najczęściej trzy organy współdziałające:

  1. regionalny dyrektor ochrony środowiska odpowiedzialny głównie za ochronę przyrody,

  2. państwowy powiatowy inspektor sanitarny odpowiedzialny za zdrowie i życie ludzi, a także

  3. Wody Polskie, odpowiedzialne za stan i jakość wód, zarówno powierzchniowych jak i podziemnych.

Najczęstszym błędem inwestorów opracowujących kartę informacyjną przedsięwzięcia jest niepełny opis technologii oraz brak załączników graficznych przedstawiających usytuowanie poszczególnych obiektów. Inwestorzy najczęściej tłumaczą to tym, że na etapie złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie mają jeszcze pełnego zarysu planowanego przedsięwzięcia, a jedynie pewną wizję, jak ma ono wyglądać.

Niestety, takie tłumaczenie jest niedopuszczalne, gdyż decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach musi być oparta na faktach, bądź właściwie sporządzonych prognozach oddziaływania danego przedsięwzięcia na środowisko.