TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów

Tematyka

ESG i raportowanie środowiskowe w firmach

Raportowanie środowiskowe w ramach ESG (Environmental, Social, and Governance) to kluczowy element strategii zrównoważonego rozwoju firm, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących wyzwań ekologicznych. Raportowanie ESG pomaga organizacjom w monitorowaniu i komunikowaniu ich wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz zarządzanie. Zrozumienie tego, jak przedsiębiorstwa identyfikują, analizują i prezentują swoje działania środowiskowe, jest kluczowe dla inwestorów, konsumentów i regulatorów. Dowiedz się, jak efektywne raportowanie ESG może przyczyniać się do lepszej przyszłości naszej planety i społeczeństwa, jednocześnie zwiększając transparentność i odpowiedzialność biznesową i jakich przepisów należy dopilnować.

Informacje ogólne

Regulacje i obowiązki dotyczące odpadów w domkach letniskowych

Regulacje dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi w domkach letniskowych i nieruchomościach rekreacyjnych są często niejednoznaczne w przepisach prawnych. W tym artykule wyjaśniamy, jakie obowiązki prawne i środowiskowe ciążą na właścicielach tych nieruchomości oraz jak decyzje gmin wpływają na system odbioru odpadów. Zostaną wskazane różnice w opłatach za odpady, zależności od sposobu wykorzystywania nieruchomości i konsekwencje dla środowiska lokalnego.

Gospodarka odpadami
10.01.2024

Zmiana zarządcy drogi ex lege a podmiot zobowiązany do ponoszenia opłaty stałej

Czy przejście praw i obowiązków wynikających z pozwolenia wodnoprawnego na następcę następuje z mocy prawa czy wymaga złożenia stosownego wniosku? Czy w sytuacji zmiany zarządcy drogi następuje zmiana zobowiązanego do ponoszenia stałej opłaty za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z jej powierzchni? Zagadnieniem tym zajął się Naczelny Sąd Administracyjny. Zobacz w artykule wytłumaczenie naszego eksperta.

Ochrona wody

Czy wacik kosmetyczny zabrudzony krwią jest odpadem medycznym?

Podczas prowadzenia działalności w branży kosmetycznej, na przykład w salonie kosmetycznym, w trakcie świadczenia usług mogą powstawać odpady zawierające potencjalnie niebezpieczne substancje, takie jak waciki zabrudzone krwią. Nasuwa się wtedy pytanie, czy taki odpad automatycznie kwalifikuje się jako odpad medyczny? Istnieją określone kryteria, które definiują ten rodzaj odpadu.

BDO

Jak liczyć ślad węglowy w przedsiębiorstwie?

Termin „ślad węglowy” odnosi się do obliczenia całkowitej emisji gazów cieplarnianych generowanych w trakcie pełnego cyklu życia produktu lub działalności przedsiębiorstwa. Jest on przedstawiany w postaci ekwiwalentu dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu (CO2e/jednostka funkcjonalna). Jak można go obliczyć?

Emisja gazów i pyłów do powietrza
02.01.2024

Jak radzić sobie z mikroplastikiem w ściekach

Mikroplastik, czyli cząstki plastików mniejsze niż 5 mm, są wykrywane w ściekach miejskich, na plażach, w osadach dennych, w wodach powierzchniowych, a także w organizmach żywych na całym świecie. Powstają z większych fragmentów plastiku w wyniku oddziaływania różnych sił (procesu prania, ścierania opon podczas hamowania, fotochemicznego rozpadu plastików itp.) lub pochodzą z produktów kosmetycznych, żywnościowych lub innych. Jak sobie radzić z mikroplastikiem ściekach?

Ochrona wody

Sankcje za brak odpowiedniego utrzymania wylotów ścieków przemysłowych

Jakie przepisy należy stosować w stosunku do wylotów urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych? Na kim ciąży obowiązek utrzymywania w należytym stanie tych wylotów? W przypadku nieprzestrzegania przepisów mogą być nałożone sankcje, które mogą obejmować kary finansowe lub wymóg przeprowadzenia niezbędnych prac naprawczych

Emisja ścieków

Nowe zasady sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

Od 13 grudnia 2023 roku obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące gospodarki odpadami, które jest kluczowe dla zarządów wojewódzkich. Wprowadzone przepisy, będące rezultatem transpozycji unijnego prawodawstwa, wprowadzają kluczowe modyfikacje w sposobie zarządzania odpadami na poziomie wojewódzkim. Te zmiany, oparte na doświadczeniach z ostatnich lat, obejmują uproszczenie procedur i ulepszenie przejrzystości danych w planach gospodarki odpadami.

Gospodarka odpadami
18.12.2023

Jak poprawić KPO

Karta Przekazania Odpadu (KPO) jest niezbędnym narzędziem w procesie zarządzania odpadami, umożliwiającym śledzenie ich przepływu od producenta do odbiorcy. Tworzy się ją wyłącznie na jeden kod i rodzaj odpadów, przed rozpoczęciem transportu odpadów. Dokładność danych wpisanych do KPO ma bezpośredni wpływ na efektywność całego systemu gospodarki odpadami. Błędy lub braki w danych mogą prowadzić do problemów prawnych, środowiskowych oraz finansowych. Co zrobić w przypadku błędnie wpisanych danych, np. wystawienia przez pracownika KPO dla innej lokalizacji?

BDO

Odsprzedaż energii z instalacji fotowoltaicznej a Prawo zamówień publicznych

Pytanie: Podmiot nadrzędny przeprowadził przetarg na zakup energii elektrycznej dla podmiotów podległych, w tym dla naszego. Jeden z naszych oddziałów posiada umowę typu prosumenckiego, czyli kompleksową umowę obejmującą usługi dostawy energii, dystrybucji i odkupu energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne. W związku z koniecznością wypowiedzenia umowy kompleksowej, jesteśmy zobowiązani do zawarcia nowej umowy na sprzedaż energii wyprodukowanej przez naszą instalację fotowoltaiczną. Nasuwa się pytanie, czy w przypadku sprzedaży energii elektrycznej należy przeprowadzić postępowanie przetargowe, uwzględniając kwotę szacunkową transakcji?
Energetyka