TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności - Ochrona wody i gleby

Tematyka

Nowe wzory oświadczeń dotyczące opłat za usługi wodne

Ustawa z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry wprowadziła zmiany w systemie opłat za usługi wodne. W związku z tym modyfikacji wymagały wzory oświadczeń składanych do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przez podmioty zobowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne w celu ustalenia opłaty zmiennej za usługi wodne. 

Ochrona wody i gleby

Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ naradza się w sprawie Odry

W związku ze zbliżającym się sezonem wegetacyjnym, który zwiększa ryzyko zakwitów „złotej algi”, Ministerstwo Klimatu i Środowiska od 5 marca 2024 r. uruchomiło cotygodniowe obrady Zespołu Zarządzania MKiŚ. 

Ochrona wody i gleby

Wydłużenie przyjmowania wniosków na wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami

Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyraził zgodę na zmianę daty końcowej trwania naboru przeprowadzanego w konkursie FENX.02.04-IW.01-002/23.

Ochrona wody i gleby

Rozpoczęły się prace nad nowymi planami utrzymania wód

PGW Wody Polskie podpisały umowę z konsorcjum firm „Pectore-Eco” Sp. z o.o. oraz Łukasz Szkudlarek ekovert na opracowanie nowych planów utrzymania wód dla obszaru całego kraju. 

Ochrona wody i gleby

Trialog dotyczący nowej dyrektywy ściekowej zakończony

Jak donosi Izba Gospodarcza “Wodociągi Polskie”, Parlament Europejski i Rada UE zgodziły się na wprowadzenie do 2035 roku obowiązku wtórnego oczyszczania ścieków komunalnych we wszystkich aglomeracjach obejmujących co najmniej 1000 RLM. Do roku 2039 konieczne będzie stosowanie trzeciego stopnia oczyszczania (usuwanie azotu i fosforu) we wszystkich oczyszczalniach o RLM 150 000 i więcej. Ustalono wartości parametryczne: 8 mgN/l (80%) i 0,5 mgP/l (90%).

Ochrona wody i gleby

Sprawozdanie z realizacji KPOŚK za rok 2023 należy złożyć do 28 lutego 2024 r.

Gminy mają obowiązek przedłożenia Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie corocznie, nie później niż do 28 lutego, sprawozdania z realizacji krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych za rok ubiegły.

Ochrona wody i gleby

Ważna informacja dla zakładów wprowadzających ścieki do wód lub ziemi

W dniu 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy art. 16 ustawy z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry, zgodnie z którymi zakłady wprowadzające ścieki do wód lub ziemi, z uwzględnieniem wprowadzania ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej, są zobowiązane do wystąpienia z wnioskiem o zmianę pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi przez uzupełnienie ich warunków w zakresie wprowadzania ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej.

Ochrona wody i gleby

Tekst jednolity ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków

Najnowsza aktualizacja jednolitego tekstu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków została opublikowana, przynosząc kluczowe zmiany i ulepszenia w regulacjach dotyczących systemów wodno-kanalizacyjnych w Polsce. Ta szczegółowa analiza zagłębia się w aspekty prawne i operacyjne zmienionej ustawy, podkreślając jej wpływ na przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne oraz jakość wody przeznaczonej do spożycia.

Ochrona wody i gleby

Specustawa odrzańska opublikowana w Dzienniku Ustaw

W dniu 22 września 2023 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o rewitalizacji Odry. Ustawa wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu z wyjątkami. Poszczególne przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2024 r., 1 lipca 2024 r., 1 stycznia 2027 r. i 1 stycznia 2030 r. 

Ochrona wody i gleby

Polacy chcą specjalnego funduszu na inwestycje wodne

Komitet ds. Wody, działający przy Federacji Przedsiębiorców Polskich, będzie zabiegał w Unii Europejskiej o ustanowienie specjalnego funduszu na inwestycje wodne. W październiku ma przedstawić w Parlamencie Europejskim nowe pomysły na ich finansowanie. 

Ochrona wody i gleby